02 grudnia

Poduszka patchworkowa ze ścinek DIY

Ścinki i końcówki materiałów można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów. A gdyby tak z okazji świąt Bożego Narodzenia coś z nich zrobić? Jak się chce, to można uszyć np. patchworkową poduszkę, która udekoruje Twoją kanapę, salon lub sypialnię. Złap za igłę i bierz się do szycia!

Patchworkowa poduszka DIY ze ścinek jak uszyć - Adzik tworzy

Kilka lat temu (ze 3 bodajże) uszyłam małą poduchę ze ścinek z jednej strony, a z drugiej - z reniferem namalowanym na resztkowym materiale ze spodni. Wyszło dekoracyjne maleństwo w klimacie bożonarodzeniowym, które podarowałam jednej z moich sióstr (możesz w komentarzu obstawiać, o którą z sióstr chodzi tym razem 😉).
Poduszkę pokazuję Ci dopiero dziś, bo niedawno odkurzyłam stare zdjęcia i projekty, no i w ten sposób uświadomiłam sobie, że tej pracy na blogu jeszcze nie było. Za to będzie od razu z instrukcjami na szycie!

Patchworkowa poduszka DIY na święta ze ścinek - jak ją uszyć?

1. Przejrzyj resztki materiałów i ścinki, które nazbierały się wokół Twojej maszyny do szycia
Możesz wybierać określone wzory i kolory, by uszyć świąteczną patchworkową poduszkę, ale kto Ci zabroni uszyć w grudniu poduchę w motywy kwiatowe lub w pieski i kotki? 😉 

Poprzycinaj wybrane skrawki do mniej więcej tej samej wielkości - mogą to być prostokąty, kwadraty albo i trójkąty. Możesz też mieszać ze sobą różne kształty i połączyć je w losowy sposób.

2. Rozplanuj ułożenie poszczególnych kawałków materiałów na jedną, jak i drugą stronę uszytku (tzn. przód + tył). Ścinki mogą być uporządkowane kolorystycznie lub tworzyć jakiś większy wzór. Albo po prostu łącz je jak leci, chaos też jest ciekawy! 

Używaj tylu szpilek, klipsów czy klamerek ile dusza zapragnie - niech ścinki Ci się nie pogubią w trakcie działania, no i cała kombinacja/wzór ze skrawków dzięki temu się nie rozpadnie!

Patchworkowa poduszka DIY ze ścinek - Adzik tworzy

3. Następnie zszyj ze sobą poszczególne kawałki - jak na powyższym zdjęciu
Zszywaj fragmenty od lewej strony ściegiem prostym, później możesz obszyć krawędzie zygzakiem.
 
Być może zszywanie małych kawałków w większą całość wyda Ci się mozolne, ale pomyśl sobie, że dzięki temu spędzisz więcej czasu "randkując" ze swoją maszyną do szycia. 😄 No i kiedy kolejna taka okazja do szycia się trafi?

PODPOWIEDŹ: Obie strony poduszki możesz zrobić ze ścinek, ale wersja "jedna strona patchworkowa + druga strona malowana/gładka" także będzie ciekawie wyglądać!

Na odwrocie poduszki zmalowałam renifera, choć bardziej wygląda jak jeleń (użyłam złotej farby akrylowej z brokatem - to ta sama farba, którą dekorowałam brzegi sukienki, którą uszyłam sobie na ślub siostry - to moja pierwsza własnoręcznie uszyta kiecka ❤).

Patchworkowa poduszka DIY z resztek maetriałów - Adzik tworzy

4. Zanim zszyjesz przód i tył poduchy do kupy - trzeba jeszcze wszyć zamek błyskawiczny! 

Jak wszyć zamek błyskawiczny do poduszki patchorkowej?

Szycie odbywa się od lewej strony - brzeg materiału i zamek przykładasz prawymi stronami do siebie, zszywasz ściegiem prostym (można też przelecieć brzegi dodatkowo ściegiem zygzakiem). 

Cały proces wszywania zamka błyskawicznego przedstawiłam szczegółowo w instrukcjach na szycie poduszki DIY z dekoracyjnym panelem (znajdziesz tam i opis, i zdjęcia jak to zrobić; nie wkleję tu identycznego opisu z tamtych instrukcji, bo zaraz Google mnie ukarze za powtarzanie własnych treści 😆). 

Patchworkowa poduszka DIY jak uszyć ze ścinek - Adzik tworzy

5. Gdy do części poduszki masz przyszyty zamek - pora połączyć patchworkowe cudo w całość!
Połóż tył i przód poduszki prawymi stronami do siebie. Pospinaj brzegi szpilkami lub klipsami.

Patchworkowa poduszka DIY jak uszyć - Adzik tworzy

Zszyj obie strony poduszki (tył + przód) od lewej strony materiału. Pozostaw otwarty zamek błyskawiczny, by móc wywinąć uszytek na prawą stronę!

Brzegi materiału - już po zszyciu poduszki, gdy uszytek jest wywinięty lewą stroną na wierzch - możesz poprzycinać do równej długości. Jeżeli skrawki się siepią, prują, puszczają nitki - przeszyj krawędzie poduchy np. ściegiem zygzakiem.

Patchworkowa poduszka DIY szycie krok po kroku - Adzik tworzy

6. Ostatni krok - pora umieścić w poduszce wypełnienie.
Możesz wykorzystać np. silikonową kulkę albo... inne ścinki! 

Patchworkowa poduszka DIY ze ścinek jest gotowa!

Param, param, pam, pam,
ścinkową poduszkę na święta mam!

Poduszka patchworkowa DIY jak uszyć - Adzik tworzy

Zapomniałabym wspomnieć - na białych kawałkach ścinek namalowałam srebrną farbką śnieżynki. Aczkolwiek wyszły dość patologiczne w swej koślawości. 😂
Zanim pokażę drugą stronę poduchy - jeszcze łap fotkę z kociambrem. 😄 W tamtym czasie Putin był kilkumiesięcznym maleństwem, a już nieźle łobuzował i chętnie brał udział w szyciowych rewolucjach. 

Patchworkowa poduszka DIY zrób to sam - Adzik tworzy

Patchworkowa poduszka DIY na Boże Narodzenie - Adzik tworzy

Jeśli się dobrze przyjrzysz - zauważysz na zdjęciu powyżej świąteczną biżuterię. To bransoletka z koralików na gumce DIY, którą ozdobiłam zawieszką w kształcie bożonarodzeniowej choinki.

Szukasz więcej inspiracji z gwiazdkowymi projektami? Sprawdź podkategorię pomysły DIY na Boże Narodzenie i znajdź instrukcje, których potrzebujesz!

Oprócz patchorkowej poduszki DIY z reniferem uszyłam - lub bardziej przerobiłam - dekoracyjną poduchę, która już była w mieszkaniu. Na jednej stronie naszyłam namalowaną ręcznie śnieżynkę (bardziej kształtną niż te powyżej) na ścinkowej, białej tkaninie. Druga strona udekorowana jest patchworkiem w kolorze szaro-biało-czerwonym. Tyle czasu minęło, a mi jakoś nie było po drodze, żeby zrobić zdjęcie całej poduszce, dlatego mam tylko poniższe ujęcie z szycia. 😉

Patchworkowa poduszka DIY na Boże Narodzenie - Adzik tworzy

Powoli szykuję kolejne bożonarodzeniowe projekty do pokazania, będą też instrukcje na ich uszycie/przerobienie/wyplatanie (upcykling DIY pod choinkę może też się trafi)... Zajrzyj do mnie ponownie i zobacz co jeszcze możesz własnymi rencami zrobić na święta! 😀

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨