16 listopada

Makramowa bransoletka z koralikami i plecioną regulacją długości DIY

Makramowa bransoletka niejedno ma imię! Możesz wykonać makramę w jednym kolorze lub w kilku odcieniach, a do tego wpleść między sznurki ulubione koraliki. Nawet na regulację w bransoletce jest kilka różnych opcji - zaprojektuj więc swoją wymarzoną bransoletkę i stwórz ją razem ze mną! 😃

Makrama z koralikami DIY bransoletka - Adzik tworzy

Bransoletka DIY makrama z koralikami - co Ci się przyda?

Przede wszystkim - koraliki! Mogą być mniejsze lub większe, mogą być okrągłe lub fasetowane, a nawet kwadratowe. Wybierz to, co Tobie się podoba!

Potrzebujesz także sznurka - jego średnicę dopasuj do wielkości otworów w koralikach. Za grubego sznurka nie przewleczesz przez mikrodziurkę w koraliku, prawda? A jeśli mi nie wierzysz, to idź sprawdź, wróć i powiedz czy się to udało. 😜 Sznurek może być naturalny, bawełniany barwiony, nylonowy, satynowy... Masz wiele opcji do wyboru, więc sięgnij po to, co lubisz!
Ile odcinków sznurka potrzebujesz? Na pewno sznurek-baza, na którym wykonasz splot makramowy oraz sznurki "boczne" - do zaplatania wokół "bazy" bransoletki.

Nie zapomnij o nożyczkach i szybkoschnącym kleju sekundowym.

Makrama z koralikami DIY bransoletka - Adzik tworzy

Chcesz mieć bardziej zdobną bransoletkę? Dodanie zawieszki nie będzie przesadą! W mojej wersji pojawił się emaliowany, czarny księżyc z pozłoceniem + małe kółeczko-sprężynka do przymocowania zawieszki.

Makrama z koralikami DIY bransoletka - Adzik tworzy

Jaką długość sznurka przygotować do wykonania bransoletki? 

Zmierz swój nadgarstek centymetrem krawieckim i pomnóż uzyskaną wartość x2. To będzie długość sznurka bazowego Twojej bransoletki. Przykładowo, mój nadgarstek ma ok. 15 centymetrów szerokości, co pomnożone przez 2 daje wynik 30 centymetrów. 

Sznurek bazowy/główny może wydawać się nieco za długi, lecz ze spokojem - makramowy splot oraz dodanie koralików nieco "skróci" bransoletkę, a przecież muszą jeszcze zostać wolne końce sznurków, by zrobić plecioną regulację długości!

Natomiast sznurki boczne, którymi będziesz wykonywać splot, muszą być równie długie albo dłuższe od sznurka bazowego. Dlaczego? Sam splot "zje" sporo długości sznurków, a potrzebny jest także zapas na wplecenie koralików do biżuterii. 

Nieco inną wersją tej biżuterii jest bransoletka makramowa w pastelowych kolorach - także wypleciona, z koralikami, lecz wykonana na bazie z linki jubilerskiej oraz z metalowym zapięciem (zamiast regulacji z wyplecionych sznurków).

Makrama z koralikami DIY - bransoletka krok po kroku 

1. Złap za sznurek bazowy swojej przyszłej bransoletki. By zaplatało Ci się łatwiej i przyjemniej - już teraz nawlecz na sznurek koraliki.
Może być ich kilka, może być kilkanaście. Im mniejsze koraliki, tym więcej trzeba ich nawlec na sznur. Jeżeli chcesz wykonać makramową bransoletkę z kilkoma mniejszymi koralikami - też nie ma problemu! Pozostała część bransoletki może składać się wyłącznie z makramowego splotu bez jakichkolwiek dodatków. 

Makrama z koralikami DIY bransoletka jak zrobić - Adzik tworzy

2. Chwyć za sznurki "boczne", które będziesz zaplatać wokół sznurka bazowego. 
By rozpocząć wyplatanie, najpierw zawiąż sznurki boczne na bazie bransoletki - to może być choćby i supełek, byle na początku sznurki się trzymały i wygodnie się wyplatało. A jeżeli już masz wprawę w wyplataniu, to zacznij od zrobienia pierwszego węzła makramy.

PODPOWIEDŹ: w późniejszych etapach, gdy bransoletka będzie wypleciona, a taki początkowy supeł nie będzie Ci się podobać, możesz go delikatnie rozwiązać - wtedy na bransoletce pozostanie sam makramowy splot, bez dodatkowych supełków 😉). 

Makrama z koralikami DIY bransoletka jak zrobić - Adzik tworzy

3. Wykonaj na początek kilka makramowych węzłów. Pomoże Ci w tym zdjęcie powyżej:
I. prawy sznurek przełóż pod sznurkiem bazowym, żeby znalazł się po lewej stronie, 
II. lewym sznurkiem obejmij koniec sznurka prawego, przełóż nad sznurkiem bazowym i przełóż koniec lewego sznurka przez pętelkę po prawej stronie i
III. zaciągnij sznurki, by zacisnęły się wokół bazy bransoletki.

W tym momencie masz część podstawowego węzła, pora dopleść kolejną część!

IV. Teraz sznurek lewy powinien pójść pod sznurkiem bazowym i wyjść po prawej stronie, 
V. a sznurek z prawej strony obejmuje koniec sznurka lewego, następnie prawy sznurek idzie nad bazą i wchodzi w pętelkę po lewej stronie.
VI. Znów zaciśnij sznurki boczne/powstały splot wokół bazowego sznurka.

Jeżeli potrzebujesz bardziej szczegółowych instrukcji - zajrzyj do wpisu DIY bransoletka makramowa krok po kroku (znajdziesz tam także 2 sposoby na wplatanie zawieszek w makramowy splot).

4. Następnie, po wykonaniu kilku węzłów na początku bransoletki, zacznij wplatać w splot koraliki. 
Przesuń koralik tuż pod ostatni wykonany węzeł, powtórz etapy od I. do VI. z 3. kroku (węzły będą "przerwą" między koralikami), znów przesuń koralik pod koniec splotu, wykonaj kolejny węzeł wg etapu od I. do VI. i powtarzaj, powtarzaj, powtarzaj... Dopóki nie zrobisz wystarczająco długiej bransoletki. Albo do momentu, aż boczne sznurki Ci się nie skończą w najmniej odpowiednim momencie. 😅

Makrama z koralikami DIY bransoletka jak zrobić - Adzik tworzy

5. Gdy główna część bransoletki ma odpowiednią długość (odpowiednią, czyli taką, jaką Ty chcesz nosić i jest dla Ciebie wygodna 😉), można przejść do kolejnego etapu, jakim jest wykonanie plecionej regulacji w bransoletce! 

W mojej bransoletce zdecydowałam się na plecioną regulację DIY z makramowym splotem, jednak nie jest to jedyna pleciona opcja. Do wyboru masz także:

Przymierz bransoletkę i zobacz, czy możesz przełożyć ją przez nadgarstek. Jeżeli zostało dużo zapasu z bazowego sznurka - możesz go nieco przyciąć, a na jego końcach zrobić po pojedynczym supełku (m.in. po to, żeby plecionka-regulacja się nie zsunęła z bransoletki).

Makrama z koralikami DIY bransoletka z plecioną regulacją - Adzik tworzy

6. Zabezpiecz początki i końce splotów, supełki na końcach bransoletki oraz wyplecioną regulację z pomocą sekundowego kleju. Po co? A po to, żeby sploty się nie poluzowały i nie rozwiązały! 

UWAGA: Jeżeli na początku tworzenia bransoletki wykonałaś/wykonałeś supeł i stwierdzasz, że go nie chcesz - teraz możesz go delikatnie odwiązać i kropnąć klejem początek splotu, żeby się nie rozwiązał.

Kropnij dosłownie odrobiną kleju wszelkie zakończenia splotów (miejsca, gdzie zostały końce sznurków itp. - przykład pokazany jest na zdjęciu powyżej, zerknij na czerwoną strzałkę). Zachowaj ostrożność przy klejeniu plecionej regulacji - musisz od razu po kropnięciu klejem wprawić regulację w ruch, by nie przykleiła się na stałe do bransoletki. 

7. Odetnij luźne końce sznurków, gdy klej już wyschnie. 

PODPOWIEDŹ: Jeżeli bransoletkę wyplatasz ze sznurków syntetycznych (np. z nylonowego lub satynowego sznurka), to luźne końce możesz lekko opalić w płomieniu świeczki, żeby się nie strzępiły.

Bransoletka makramowa z koralikami DIY jest gotowa! 

Makrama z koralikami DIY bransoletka z plecioną regulacją - Adzik tworzy

Tak wyplecioną bransoletkę możesz nosić solo albo w duecie z inną sznurkową biżuterią. Może dla kontrastu coś delikatnego? Na zdjęciu poniżej widoczna jest także mała czarnulka z kamieniem naturalnym - i na taką minimalistyczną bransoletkę szykuję tutorial. 😉 Czekam "tylko" na dobre, naturalne światło do działania. W przypadku błękitnej makramy z koralikami nie miałam szczęścia do dobrego oświetlenia, stąd zdjęcia do niniejszych instrukcji robiłam przy sztucznym świetle, co wizualnie nie jest najlepszym wyjściem. Za to gotowy efekt doczekał się sfotografowania w dziennym oświetleniu (widać różnicę na zdjęciach, prawda?).

Bransoletki z koralikami DIY ze sznurków - Adzik tworzy

Chciałabym też nagrać pierwsze videotutoriale - Adzikowy kanał na YouTube już istnieje, pora coś wartościowego na nim opublikować! Jeżeli znalazłaś lub znalazłeś na moim blogu instrukcje, które według Ciebie powinny doczekać się także filmowej wersji - napisz w komentarzu swoje propozycje!
Niektóre opisy DIY na pewno byłyby łatwiejsze do zrozumienia, gdyby dograć do nich filmiki. Ostatnio uczyłam na żywo starszą siostrę jak wykonać makramowy splot, bo nie mogła znaleźć w necie odpowiednio wytłumaczonego video (opis z mojego bloga czytała, ale zdjęcia to nadal zdjęcia, a ruchoma projekcja sporo potrafi rozjaśnić - zwłaszcza gdy w głowie zapala się żarówka pod tytułem "aaa, to o to tutaj chodziło!"). A tak siora miała ze mną warsztaty praktyczne. 😂

Wolisz proste, mniej skomplikowane bransoletki? Zobacz najnowsze inspiracje na rzemykowe bransoletki ze sznurka z zawieszkami

I jeszcze obie biżuteryjki w użyciu, na łapkach. 😉 Nie jestem mistrzem fotografii typu flat lay, ale zawsze mam ubaw, gdy chcę coś w taki sposób uwiecznić na zdjęciach. Na ten moment moim sekretem jest...

Bransoletki z koralikami DIY ze sznurków - Adzik tworzy

...włączanie samowyzwalacza w aparacie i wsadzenie smartfona (wyczyszczonego!) w zęby, żeby cały widok złapać od góry! 😂 Na razie nic lepszego nie wymyśliłam, ale nie mogę obiecać, że nie wpadnę na coś jeszcze dziwniejszego ("wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń..."). 

A jakie są Twoje dziwne patenty - niekoniecznie na robienie zdjęć - które w praktyce się sprawdzają i przydają? Daj znać w komentarzu i pamiętaj, że jeżeli coś wydaje się dziwne lub głupie, ale działa, to tak naprawdę głupie i dziwne nie jest! 😃

2 komentarze:

  1. Hahaha, przeczytałam makaronowa bransoletka i szukam tego majaronui nie widzę 😂😂😂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ahahaha 😂 Ale pamiętam, że w szkole, za dzieciaka, robiliśmy makaronową biżuterię, więc Twoje skojarzenie jest z życia wzięte 😂

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨